Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Tags

Komputery OPS

Komputery typu OPS są kolejną odsłoną urządzeń o specjalistycznym przemysłowo – usługowym zastosowaniu. Są one dedykowane dla tablic interaktywnych, rzutników, monitorów dotykowych oraz urządzeń, które posiadają odpowiednio przystosowany slot. Taka integracja pozwala zarówno na oszczędność miejsca, jak i zasobów wewnątrz firmy. Dzięki komputerom OPS w celu zapewnienia obsługi np. kiosków informacyjnych, czy urządzeń multimedialnych na salach konferencyjnych nie musimy instalować znacznie większych komputerów PC, które mogą być tym samym zagospodarowane w znacznie bardziej efektywny sposób.

Historia OPS

Komputery OPS, czyli Open Pluggable Specification zostały stworzone w 2010 roku przez firmę Intel. Stanowiły one nowy standard mający na celu stworzenie jednolitej architektury, która pozwalałaby na integrację ekranów i odtwarzaczy treści celem uproszczenia instalacji, obsługi, a także zmniejszenia kosztów wdrażania rozwiązań w branży Digital Signage. Z biegiem czasu rozwiązanie to zaczęło być stosowane również przez innych producentów, a nazwa OPS przyjęła się, jako określenie komputera, który można zbudować w monitorach lub innego typu urządzeniach multimedialnych. Rozwinięciem standardu OPS mają być systemy SMD (Smart Display Module).

Budowa komputerów OPS

Komputer typu OPS charakteryzuje się przede wszystkim mniejszymi wymiarami, niż standardowy PC lub nawet komputer panelowy (standard Intela przewidywał wymiary 180x119x30mm). Mniejsze rozmiary nie oznaczają jednak słabszych osiągów - urządzenia te mogą być bowiem wyposażone w te same podzespoły co dobrej klasy komputer stacjonarny. Obecnie standardem jest od 4 do 8 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności od 64GB do 1TB oraz wydajne procesory, najczęściej z dedykowanych dla tego typu urządzeń serii Intel OPS i3, i5 lub i7. Warto podkreślić, że użytkownik – często nawet we własnym zakresie - może dowolnie rozbudować RAM (nawet do 32 GB) lub podmienić dysk, co w efekcie pozwala na zbudowanie spersonalizowanego, bardzo wydajnego komputera.

Z racji tego, że celem komputerów OPS jest zapewnienie bieżącej, dobrej jakości współpracy z różnego typu urządzeniami multimedialnymi to niezwykle istotnym elementem jego konstrukcji jest duża liczba portów zapewniająca różne warianty komunikacji. Urządzenia tego typu poza portami USB i RJ45 powinny posiadać port HDMI, porty audio oraz co najmniej jeden port RS.

Zastosowanie komputerów typu OPS

Trudno jednoznacznie określić branże w których mogą być stosowane komputery OPS. Możliwości jest tutaj wiele, a urządzenia tego typu stosowane są zarówno w przemyśle i usługach, jak również w edukacji, szkolnictwie wyższym - a nawet w gospodarstwach domowych. Komputery w standardzie OPS są jednak szczególnie zalecane dla obsługi różnego typu tablic interaktywnych wykorzystywanych przede wszystkim w edukacji i szkolnictwie wyższym, jak również w obsłudze systemów informacji pasażerskiej lub systemów reklamowych.

Komputery typu OPS mogą stanowić więc bardzo korzystną alternatywę, która zwiększy zarówno efektywność, jak i atrakcyjność prezentacji multimedialnych. Duże możliwości w zakresie konfiguracji ich parametrów pozwalają na dobór urządzenia odpowiedniego do naszych potrzeb, bez generowania zbędnych kosztów.