Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Tags

Nakładki dotykowe IR

 

Sterowanie dotykiem oparte na technologii IR jest obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań spotykanych na rynku. Jest ono uniwersalne w zastosowaniu, a dodatkowo charakteryzuje się wieloma właściwościami, których nie posiadają inne typy nakładek opartych np. na technologiach pojemnościowych, rezystancyjnych, czy akustycznych. Jego minusem jest wyższa cena, którą rekompensują jednak liczne zalety.

Technologia IR w panelach dotykowych – na czym polega?

Zasady działania technologii IR są znacznie mniej skomplikowane, niż ma to miejsce w przypadku technologii rezystancyjnej lub pojemnościowej. Bazuje ona na promieniach podczerwonych, które są emitowane przez diody rozmieszczone wzdłuż dwóch prostopadłych krawędzi nakładki. Naprzeciw nich rozmieszczone zostały natomiast elementy światłoczułe, które wychwytują wszystkie emitowane fale. Emitowane przez diody nad ekranem LCD promieniowanie tworzy gęstą siatkę promieni podczerwonych, które są następnie są wykrywane przez elementy światłoczułe. Sterowanie następuje poprzez przyłożenie palca lub rysika w jednym z miejsc na ekranie, w którym następuje chwilowe przerwanie wiązki promieni. Na tej podstawie sterownik określa punkt nacisku i nanosi go na oś X i Y. Warto podkreślić, że nakładki IR z uwagi na zastosowaną technologię cechują się funkcją multi touch, przez co jednocześnie mogą być wykorzystywane przez kilka osób.

 

Nakładki dotykowe IR – właściwości

Technologia IR, jak każda inna ma swoje wady i zalety. Jej zdecydowanym plusem jest duża uniwersalność w działaniu. Zaletą jest tu przede wszystkim konstrukcja nakładek, która pozwala na sterowanie dowolnym przedmiotem – rysikiem lub dłonią nawet w rękawiczkach. Na pracę nakładek nie mają również większego wpływ zanieczyszczenia i czynniki zewnętrzne, jak pył, kurz, czy woda. Inną z zalet tego rozwiązania jest to, że nakładkę może stanowić jedynie ramka, bez dodatkowej powierzchni, np. szyby, co pozwala na dopasowanie wymiarów do potrzeb zamawiającego i nie wyklucza stosowania tej technologii na dużych ekranach. Najczęściej jednak dodatkowa powierzchnia jest wskazana - szczególnie, gdy nakładki są implementowane na miękkie i delikatne wyświetlacze LCD. Inną z zalet rozwiązań opartych na podczerwieni jest brak konieczności wykonywania okresowej kalibracji, co w przypadku, gdy w firmie jest wiele urządzeń opartych na technologii rezystancyjnej lub pojemnościowej staje się wyraźnym obciążeniem.

Nakładki dotykowe IR posiadają niestety również pewne wady. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim konieczność dopasowania do naszego urządzenia szerokiej ramki, co w niektórych sytuacjach może stanowić istotną przeszkodę w implementacji. Kolejnym z minusów jest podatność na zanieczyszczenia w okolicach emiterów i czujników, przez co należy je regularnie czyścić. Ważnym minusem jest też dłuższy czas reakcji, niż ma to miejsce w przypadku urządzeń opartych na innych technologiach – dochodzi on w zależności od typu i rozmiaru urządzenia do 20 ms.

 

 

 

Nakładki IR – zastosowanie

Każda z technologii z uwagi na swoje specyficzne właściwości i idące za tym wady oraz zalety może być stosowana w różnych branżach z różnym skutkiem. W przypadku nakładek IR nie zaleca się ich montowania w kioskach i innych urządzeniach znajdujących się na otwartej przestrzeni. Są one narażone na wilgoć, pył i kurz, które mogą negatywnie wpływać na stopień i dokładność detekcji dotyku.

Nakładki IR doskonale sprawdzą się natomiast w przypadku monitorów wielkoformatowych, urządzeń silnie eksploatowanych i narażonych na zniszczenia, a także w miejscach silnie nasłonecznionych. Można więc je z powodzeniem stosować w obudowanych kioskach informacyjnych i reklamowych, bankomatach, czy stołach i tablicach interaktywnych.

 

Nakładki dotykowe wykonywane w technologii IR są więc rozwiązaniem, które bazuje na zupełnie odmiennych zasadach działania, niż ekrany rezystancyjne i pojemnościowe. Dzięki swoim specyficznym właściwościom pomagają one wypełnić pewną lukę na rynku, a tym samym mogą być doskonałym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców, którzy nie zdecydowali się na implementację innych technologii.