Electrons


Technologie monitorów dotykowych
 
 

Monitory dotykowe posiadają szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle, branży medycznej oraz farmaceutycznej, punktach sprzedaży, punktach usługowo-informacyjnych, sklepach, hotelach, transporcie, automatach do sprzedaży biletów, samochodach, automatyce biurowej a także grach elektronicznych.

Monitory mogą działać poprzez zastosowanie technologii rezystancyjnej, technologii SAW, oraz multitouch, które bazują na technologii optycznej bądź też pojemnościowej.

Monitory z technologią pojemnościową - reakcja urządzenia polega na zmianie pola elektrostatycznego w punkcie, w którym urządzenie zostało dotknięte. W tym przypadku wystarczy delikatne dotknięcie ekranu, aby urządzenie zareagowało. Ponadto wiele urządzeń oferuje funkcję MultiTouch, a więc możliwość sterowania urządzeniem kilkoma palcami jednocześnie. Wadą jest brak możliwości pracy w rękawiczkach gdyż pole elektrostatyczne jest zakłócane przez materiał.

Monitory z technologią rezystancyjną- Rezystancyjny ekran dotykowy odczytuje zmianę oporu elektrycznego pomiędzy przezroczystymi diodami wtopionymi w ekran. Nakładka składa się z dwóch warstw materiału, które oddzielone są od siebie warstwą powietrza. Pierwsza warstwa składa się z cienkiej folii poliestrowej z kolei druga warstwa to szkło. W wyniku naciśnięcia palcem pierwszej górnej warstwy powodujemy zetkniecie się jej z drugą warstwą co w efekcie powoduje przekazanie informacji do mikrokontrolera, który odpowiedzialny jest za odczyt miejsca dotknięcia. Po uniesieniu palca pierwsza warstwa powraca do pierwotnego początkowego położenia.

Monitory z technologią SAW – to szyba z wbudowanymi po rogach piezoelektrycznymi przetwornikami. W odróżnieniu od matryc rezystancyjnych i pojemnościowych te monitory nie posiadają dodatkowych warstw folii czy też warstw metalicznych, które to mogłyby w czasie użytkowania zostać zniszczone. Zamontowanie przetworników po rogach powoduje, że są one schowane pod obramowaniem każdego monitora, przez co użytkownik nie posiada dostępu do nich i co za tym idzie możliwości łatwego zepsucia.